LEKTURY DECYDENTA
O naszym Nowym Świecie
Jest to książka o nas. I o tych z prawa i o tych z lewa, i o tych ze środka. Nikt dzisiaj nie myśli o innych. A dlaczego? więcej...
Książka zaczyna się od przedstawienia krótkiej historii Prus jako kolebki niemieckiego militaryzmu, a także władców tej krainy, kończąc na pomazańcach Adolfa Hitlera.
Wiele jest o „nocy długich noży” i o roli sędziwego marszałka Hindenburga w wyniesieniu Hitlera do władzy: te dwa wydarzenia utorowały Hitlerowi drogę do nieskrępowanej, dyktatorskiej władzy. Autor sporo miejsca poświęcił infrastrukturze Prus, zwłaszcza tamtejszym połączeniom wodnym, opisał też wizyty Hitlera w Prusach zwracając uwagę na fakt, że właśnie na terenie Prus, w Gierłoży koło Kętrzyna, znajdowała się główna kwatera Wodza.
Czytelnik może w książce znaleźć nieznane informacje o zamachu na Hitlera, przygotowanym przez polskie Podziemie, o Toruniu czy Elblągu. Wolne Miasto Gdańsk, polskie prawa na jego obszarze i działania Niemców w kierunku przyłączenia Gdańska do III Rzeszy to następny temat. Eksterminacja tamtejszych Polaków w masowych egzekucjach i w niemieckich obozach koncentracyjnych.
Na uwagę zasługują fragmenty książki, zawierające mało znane informacje, poświęcone „krwawej niedzieli w Bydgoszczy. Walka żywiołu niemieckiego z organizacjami i mediami Polaków w Olsztynie, o którym wiele jest w książce. Mordowanie na terenie Prus chorych psychicznie, zgodnie z programem eutanazji, oznaczonym symbolem T4, opracowanym i realizowanym przez NSDAP. Manipulacje nad zabytkami historycznymi pochodzenia polskiego, w tym nad Kopernikiem, w kierunku uczynienia z nich elementów chwały niemieckości w Prusach oraz na ziemiach polskich.
Leszek Adamczewski przedstawia w swej publikacji interesującą historię Gdyni, jako portowego konkurenta Gdańska, a przy okazji opisuje tragedię cywilnych uciekinierów niemieckich w 1945 roku, zatopionych na statku przez radziecki okręt podwodny. Widoczny jest chaos i demoralizacja wśród funkcjonariusze niemieckich w czasie radzieckiego natarcia, a także potworne akty zemsty czerwonoarmistów za zbrodnie, dokonane przez Niemców w ZSRR.
Na uwagę zasługuje opis działania specjalnych ekip radzieckich zdobywców, „poszukujących dóbr kultury, zagrabionych przez Niemców w ZSRR”, a w rzeczywistości bezprzykładnie grabiących w majestacie stalinowskiego państwa, miejscowe dobra kultury, nierzadko związane z Polską.
Autor sporo miejsca poświęcił Bursztynowej Komnacie i spekulacjom, związanym z jej lokalizacją, by wyciągnąć wniosek, że ów bezcenny zabytek spłonął w 1945 roku.
A zniszczenia wojenne? Niektóre niepotrzebne, spowodowane przez prymitywnych czerwonoarmistów, z zemsty lub z bezmyślności. Interesująco wyglądają rozważania na temat planów Stalina, dotyczących przekazania Polsce Królewca.
Superksiążka, napisana przez wybitnego znawcę tematu, zawierająca wiele szczegółowych, nigdzie przedtem niepublikowanych informacji.
Jacek Potocki
Leszek Adamczewski „Prusy w ogniu. Między Królewcem a Toruniem.” Wydawnictwo „Replika”, Zakrzewo 2017
BIBLIOTEKA DECYDENTA
O Prusach prawie wszystko
Książka zaczyna się od przedstawienia krótkiej historii Prus jako kolebki niemieckiego militaryzmu, a także władców tej krainy, kończąc na pomazańcach Adolfa Hitlera. więcej...