Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

25 maj 2018

O Prusach prawie wszystko

Książka zaczyna się od przedstawienia krótkiej historii Prus jako kolebki niemieckiego militaryzmu, a także władców tej krainy, kończąc na pomazańcach Adolfa Hitlera.

Wiele jest o „nocy długich noży” i o roli sędziwego marszałka Hindenburga w wyniesieniu Hitlera do władzy: te dwa wydarzenia utorowały Hitlerowi drogę do nieskrępowanej, dyktatorskiej władzy. Autor sporo miejsca poświęcił infrastrukturze Prus, zwłaszcza tamtejszym połączeniom wodnym, opisał też wizyty Hitlera w Prusach zwracając uwagę na fakt, że właśnie na terenie Prus, w Gierłoży koło Kętrzyna, znajdowała się główna kwatera Wodza.

Czytelnik może w książce znaleźć nieznane informacje o zamachu na Hitlera, przygotowanym przez polskie Podziemie, o Toruniu czy Elblągu. Wolne Miasto Gdańsk, polskie prawa na jego obszarze i działania Niemców w kierunku przyłączenia Gdańska do III Rzeszy to następny temat. Eksterminacja tamtejszych Polaków w masowych egzekucjach i w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Na uwagę zasługują fragmenty książki, zawierające mało znane informacje, poświęcone „krwawej niedzieli w Bydgoszczy. Walka żywiołu niemieckiego z organizacjami i mediami Polaków w Olsztynie, o którym wiele jest w książce. Mordowanie na terenie Prus chorych psychicznie, zgodnie z programem eutanazji, oznaczonym symbolem T4, opracowanym i realizowanym przez NSDAP. Manipulacje nad zabytkami historycznymi pochodzenia polskiego, w tym nad Kopernikiem, w kierunku uczynienia z nich elementów chwały niemieckości w Prusach oraz na ziemiach polskich.

Leszek Adamczewski przedstawia w swej publikacji interesującą historię Gdyni, jako portowego konkurenta Gdańska, a przy okazji opisuje tragedię cywilnych uciekinierów niemieckich w 1945 roku, zatopionych na statku przez radziecki okręt podwodny. Widoczny jest chaos i demoralizacja wśród funkcjonariusze niemieckich w czasie radzieckiego natarcia, a także potworne akty zemsty czerwonoarmistów za zbrodnie, dokonane przez Niemców w ZSRR.

Na uwagę zasługuje opis działania specjalnych ekip radzieckich zdobywców, „poszukujących dóbr kultury, zagrabionych przez Niemców w ZSRR”, a w rzeczywistości bezprzykładnie grabiących w majestacie stalinowskiego państwa, miejscowe dobra kultury, nierzadko związane z Polską.

Autor sporo miejsca poświęcił Bursztynowej Komnacie i spekulacjom, związanym z jej lokalizacją, by wyciągnąć wniosek, że ów bezcenny zabytek spłonął w 1945 roku.

A zniszczenia wojenne? Niektóre niepotrzebne, spowodowane przez prymitywnych czerwonoarmistów, z zemsty lub z bezmyślności. Interesująco wyglądają rozważania na temat planów Stalina, dotyczących przekazania Polsce Królewca.

Superksiążka, napisana przez wybitnego znawcę tematu, zawierająca wiele szczegółowych, nigdzie przedtem niepublikowanych informacji.

                                                                                                 Jacek Potocki

Leszek Adamczewski „Prusy w ogniu. Między Królewcem a Toruniem.” Wydawnictwo „Replika”, Zakrzewo 2017

W wydaniu nr 198, maj 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  O Prusach prawie wszystko
 2. LEKTURY DECYDENTA

  O naszym Nowym Świecie
 3. EURO I CO?

  Włosi myślą o równoległej walucie
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Romans dworski
 5. NOWE PRAWO UNIJNE

  Ochrona danych osobowych
 6. A PROPOS...

  ...Nowoczesnego Ryszarda
 7. LEKTURY DECYDENTA

  O II wojnie światowej wiemy więcej
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nieboszczyk Układ Warszawski
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Publikacja w duecie
 10. WIATR OD MORZA

  Gdy polityka odbiera rozum
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Uczymy się rosyjskiego
 12. Z KRONIKI BYWALCA

  Wieczór na cześć Hejdara Alijewa
 13. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Litwę!
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Sekta i romans pani komisarz
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętna władza w mętnej wodzie
 16. WIATR OD MORZA

  Bracia bliźniacy
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Z PiS-u do PRL-u