Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

21 maj 2018

Romans dworski

Ten głośny romans następcy brytyjskiego tronu, księcia Karola z Camillą Parker Bowles dzisiaj ma „szczęśliwe” zakończenie: pobrali się. Czy nie mogli pobrać się wcześniej, zanim zawarli inne związki?

Autorka wyjaśnia w tej książce przyczyny owej niemożności, choć zasadniczą treścią książki jest ów romans, a także poplątany związek i małżeństwo Camilli z Andrew Parkerem Bowlesem.

Książę Karol był następcą tronu, co bardzo imponowało Camilli. Był przy tym bardzo trudnym we współżyciu człowiekiem. Naszpikowany królewskimi konwenansami, samouwielbieniem i powszechnym podziwem, jednocześnie był człowiekiem całkowicie samotnym. Ale kochał Camillę i nawet się jej oświadczył. Camilla odrzuciła jego oświadczyny, co spotkało się z uczuciem wielkiej radości ze strony lorda Mountbattena, wuja Karola, który miał na niego największy wpływ. Radość ta była właściwie odzwierciedleniem ulgi, że następca tronu nie będzie miał małżonki ze swojego wyboru, natomiast, zgodnie z królewską tradycją, ożeni się z kobietą wybraną mu przez królewską kamarylę.

W książce wiele miejsca zawierają opisy stanu uczuć i Karola i Camilli, a także stanu ich związku po ożenku Camilli z Andrew Parkerem Bowlesem. Był to bardzo interesujący związek: z jednej strony miał on charakter związku papierowego, z drugiej strony Camilli było w nim wygodnie, choć kochała zarówno męża, jak i Karola-kochanka. Są to aspekty niezwykle intymne, więc może powstać pytanie, czy te fragmenty książki to opis rzeczywistości czy też efekt wyobraźni autorki.

Cała rodzina królewska była zaniepokojona związkiem Karola z Camillą i szukała Karolowi kandydatki na żonę. Sama Camilla też nie pozostawała bierna: kiedy na małżeńskiej giełdzie pojawiła się Diana Spencer, Camilla stała się gorącą orędowniczką jej małżeństwa z następcą tronu.

Opis charakteru Diany, dziewczyny cichej, spokojnej, niedoświadczonej. Małżeństwo Karola i przyjście na świat księcia Williama. Kolejne opisy zimnych cech najbliższej rodziny Karola. I jego tajnych spotkań z Camillą, która już ma dwójkę dzieci.

Po zawarciu przez Karola małżeństwa z Dianą Spencer rodzina królewska odetchnęła. Czy Karol się ustatkował? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w następnych tomach tej trylogii.

Książka świetnie koresponduje z bardzo nagłaśnianym przez światowe media ślubem księcia Harry’ego z Amerykanką Meghan Markle i zmusza czytelnika do zastanowienia się, czy „cesarz ma klawe życie”?

                                                                                              Jacek Potocki

Magdalena Niedźwiedzka „Karol, Diana, Camilla. Opowieści z angielskiego dworu”. T.I. Wydawnictwo „Prószyński i S-ka”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 198, maj 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  O Prusach prawie wszystko
 2. LEKTURY DECYDENTA

  O naszym Nowym Świecie
 3. EURO I CO?

  Włosi myślą o równoległej walucie
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Romans dworski
 5. NOWE PRAWO UNIJNE

  Ochrona danych osobowych
 6. A PROPOS...

  ...Nowoczesnego Ryszarda
 7. LEKTURY DECYDENTA

  O II wojnie światowej wiemy więcej
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nieboszczyk Układ Warszawski
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Publikacja w duecie
 10. WIATR OD MORZA

  Gdy polityka odbiera rozum
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Uczymy się rosyjskiego
 12. Z KRONIKI BYWALCA

  Wieczór na cześć Hejdara Alijewa
 13. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Litwę!
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Sekta i romans pani komisarz
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętna władza w mętnej wodzie
 16. WIATR OD MORZA

  Bracia bliźniacy
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Z PiS-u do PRL-u