Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

14 maj 2018

Publikacja w duecie

Jest to raczej album z unikalnymi zdjęciami, prezentującymi kreacje polskiej wybitnej primabaleriny, niż tylko książka, choć tekst odgrywa w tej publikacji ważną rolę.

Maria Krzyszkowska występowała na słynnych scenach polskich i światowych od 1939 roku do 1977 roku, czyli prawie 40 lat. Okres jej czynnego życia zawodowego był niezwykle długi, jak u tancerki.

W książce przyciągają uwagę osobiste wypowiedzi Krzyszkowskiej; najwięcej jest z bardzo interesującego jej wywiadu-rzeki, udzielonego autorowi w publikacji „Życie dla tańca. Rozmowy z Marią Krzyszkowską” z 1998 toku. Jest tam o „odkryciu” talentu 5-letniej Marysi przez wybitną i znaną tancerkę, Helenę Szmolcównę, o nauce tańca w latach niemieckiej okupacji, m.in. pod kierunkiem przyszłego męża, choreografa i partnera scenicznego, baletmistrza Leona Wójcikowskiego

Maria Krzyszkowska była więźniarką niemieckiego obozu Dreilinden, koło Berlina oraz obozu koncentracyjnego w Ravensbrück . Pracowała niewolniczo w fabryce amunicji. Na szczęście, Niemcy nie zdążyli zmarnować jej zdrowia. Krzyszkowska przedstawia powojenną biedę, ciężkie warunki pracy w teatrach, a czytelnik może podziwiać zdjęcia z jej najlepszych spektakli baletowych.

Przyjaźniła się z najwybitniejszymi światowymi tancerkami: m.in. z Galiną Ułanową, Margot Fonteyn. Tańczyła z najwybitniejszymi polskimi tancerzami: z Witoldem Grucą, Witoldem Borkowskim, Stefanem Wentą, Zbigniewem Strzałkowskim, Stanisławem Szymańskim, Zbigniewem Kilińskim, Bogdanem Bulderem, Feliksem Malinowskim czy Henrykiem Giero.

Występowała na najlepszych scenach świata i Polski, a recenzje z jej występów pisali najlepsi polscy dziennikarze w ważnych mediach. Sporo jest w książce bardzo pozytywnych recenzji w mediach światowych. Pod koniec kariery artystycznej Maria Krzyszkowska była dyrektorem baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Była też jurorką międzynarodowych konkursów baletowych. Zawsze świetnie tańczyła, publiczność i eksperci ją podziwiali.

Autor publikacji, Jan Stanisław Witkiewicz, jest wybitnym znawcą opery i baletu. Napisał wiele książek z tych dziedzin. Książka-album o Marii Krzyszkowskiej zawiera wiele jej własnych przemyśleń i pokazuje, że nasza kultura i jej twórcy oraz artyści, to potężna, licząca się siła.

                                                                                                 Jacek Potocki

Jan Stanisław Witkiewicz, „Maria Krzyszkowska: Taniec był moim życiem”. Wydawnictwo „Iskry”. Warszawa

W wydaniu nr 198, maj 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  O Prusach prawie wszystko
 2. LEKTURY DECYDENTA

  O naszym Nowym Świecie
 3. EURO I CO?

  Włosi myślą o równoległej walucie
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Romans dworski
 5. NOWE PRAWO UNIJNE

  Ochrona danych osobowych
 6. A PROPOS...

  ...Nowoczesnego Ryszarda
 7. LEKTURY DECYDENTA

  O II wojnie światowej wiemy więcej
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nieboszczyk Układ Warszawski
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Publikacja w duecie
 10. WIATR OD MORZA

  Gdy polityka odbiera rozum
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Uczymy się rosyjskiego
 12. Z KRONIKI BYWALCA

  Wieczór na cześć Hejdara Alijewa
 13. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Litwę!
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Sekta i romans pani komisarz
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętna władza w mętnej wodzie
 16. WIATR OD MORZA

  Bracia bliźniacy
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Z PiS-u do PRL-u