Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

26 kwietnia 2018

Generałowie II Rzeczypospolitej

Chodzi o generałów II RP, których po zwycięskiej wojnie nad Niemcami nie chciała Wielka Brytania.

Książka ukazała się w momencie, w którym władze obecne mocno solidaryzują się z Londynem po próbie otrucia b. oficera KGB, Skripala, pracującego dla angielskiego wywiadu. Zresztą, tych kilkunastu zasłużonych generałów nie chciał nie tylko Londyn: oni, jako piłsudczycy, którzy robili karierę zwłaszcza po zamachu majowym, nie cieszyli się względami generała Sikorskiego i dopiero po jego śmierci w zamachu w Gibraltarze, wrócili do łask.

W doskonałym i ważnym wstępie autor wyjaśnia przyczyny odwrócenia się Londynu od swego wiernego alianta i jego generałów i rzucenia Polski w objęcia Stalina: rząd brytyjski był przede wszystkim skoncentrowany na utrzymaniu chwiejącego się imperium oraz na marzeniach o wykrwawieniu się Związku Radzieckiego w zmaganiach z wojskami niemieckimi, by „wrócić” do Europy Wschodniej jako decydujące mocarstwo-arbiter, bez zbyt wielkich własnych strat ludzkich. Stąd Churchill uznał Polskę i kraje sąsiednie za „obszar operacyjny ZSRR”, czyli za obszar włączony do radzieckiej strefy wpływów, zarówno w czasie wojny jak i po jej zakończeniu. Anglicy nie tylko cofnęli uznanie Rządowi RP na emigracji i podziękowali polskim generałom, ale również – o czym autor pisze w zakończeniu książki – zażądali zwrotu wydatków, poniesionych na utrzymanie Polskich Sił Zbrojnych, które przecież przelewały krew w obronie przed wojskami niemieckimi wysp i tzw. zachodniej cywilizacji od pierwszych do ostatnich dni wojny.

Oczywiście, czytelnik będzie koncentrował się na śledzeniu życiowych losów poszczególnych generałów, ale warto wiedzieć, że udziału w paradzie zwycięstwa w Londynie w 1946 roku Polaków nie było, natomiast uczestniczyli w niej członkowie oddziałów z Fidżi i Seszeli, z pewnością jako elementy umierającego imperium brytyjskiego. A Churchill kłamał w żywe oczy, rozpaczając w brytyjskim parlamencie, z powodu nieobecności polskich oddziałów. I bajdurzył o wdzięczności, o wiecznej pamięci o dzielnych Polakach, po wystawieniu ich kolejny raz do wiatru.

Wybitni polscy generałowie, o których mowa w książce, po rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pozostali na wyspach bez środków do życia i musieli zatroszczyć się o byt swój i swoich rodzin. Zostawali pielęgniarzami, pracowali w pralni, byli magazynierami. Nazwiska bohaterów: gen. Maczka, gen. Bortnowskiego wiele do dzisiaj mówią kolejnym pokoleniom Polaków. Może mieszane uczucia budzić postać gen. Komorowskiego- „Bora”, który podjął decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego z przyczyn politycznych. Różne uczucia mogą też targać czytelnikiem w obliczu gen. Okulickiego, który – jak podają liczne źródła – naiwnie uznał się za partnera Stalina i został podstępnie ściągnięty do Moskwy „na rozmowy”. Nie można wykluczyć, że tam został zlikwidowany, zresztą też za Powstanie Warszawskie i za przewodzenie Armii Krajowej.

Czytelnik pochyli czoła nad bohaterskim lotnikiem, gen. Stanisławem Skalskim, który zaufał nowym, komunistycznym władzom, wrócił po wojnie do Polski, by następnie zostać więźniem i skazańcem z wyrokiem śmierci w MBP.

Bardzo wartościowa książka, wydana bardzo „na czasie”, kiedy to władza bezkrytycznie „solidaryzuje się” z perfidnymi Anglikami. Czy nie chodziło tu bardziej o niechęć wobec Rosji?

                                                                                              Jacek Potocki

Szymon Nowak, „Niechciani generałowie. Sosabowski, Maczek, Bór-Komorowski i inni. Powojenne losy polskich oficerów”. Wydawnictwo „Fronda”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 197, kwiecień 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Generałowie II Rzeczypospolitej
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Powiew grozy
 3. PLAN BRANŻY RAFINERYJNEJ

  Niskoemisyjne paliwa płynne
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Filozofia czasu
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Walczą z terroryzmem
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Klasyka kryminału
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Życie codzienne w łódzkim getcie
 8. DECYDENT POLIGLOTA

  Język niemieckiego biznesu
 9. KRÓTKI KURS Z HOLOKAUSTU

  Kto był katem, a kto ofirą
 10. WIATR OD MORZA

  Latające cyrki
 11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Pod władzą mętniaków
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Źle dzieje się w świecie
 13. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  O jejku, to PiS!
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rosyjski Daleki Wschód