Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

20 listopad 2017

Ostatnia powieść Borszewicza

Po „Mrokach” przyszła powieść „Pomroki”, które łączy osoba Dueta Zezowatego, dorożkarza-intelektualisty, byłego studenta Szkoły Teatralnej.

Tym razem jest to powieść o życiu, choć niełatwym, na co dzień: bohater uwikłał się w związek z dziennikarką alkoholiczką, Marysią, zresztą o nazwisku Borszewicz. Marysia wprawdzie wykręca mu różne pijackie numery, ale jednocześnie tryska intelektem, choć pesymistycznym, bo ocierającym się o zamiary samobójcze. Jej wypowiedzi to perełki słowne, zarówno te, wyartykułowane w delirce, jak i te, na trzeźwo.

Zresztą, alkoholizm uniemożliwia jej normalne wykonywanie zawodu: wywiady w jej imieniu, a właściwie, dla niej, przeprowadza z delikwentami Duet, gdyż redaktor Marysia albo jest już solidnie ubzdryngolona, albo z nieśmiałości i strachu przed wywiadem musi się napić. I Duet przeprowadza wywiady dla „Wieczoru Warszawy”, jako jej brat.

A teksty z rozmów pasażerów w dorożce! Wręcz starorzymskie, życiowo przydatne sentencje, w rodzaju: „Wszystko, co istnieje, musi przestać istnieć” czy też „Miłość to okno na dom wariatów”. A liczne, mądre zapisy w tzw. „Zapamiętniku”?

W książce dość często pojawia się Monika, znana już aktorka, była miłość Dueta. Borszewicz, jako absolwent „filmówki”, często porusza w swojej kolejnej powieści wątek „środowiskowy”, choćby sprawę przerwanych przez Dueta studiów i jego bezskutecznej chęci powrotu do szkoły. „Duet, ty znowu żyjesz nie na temat”, woła z grobu jego profesor ze szkoły średniej.

Wplecione w tekst książki wiersze, zwłaszcza te o miłości, to po prostu majstersztyk. Duet ma pewnego hyzia: śmierć Słońca za jakieś 8 miliardów lat i ten wątek absorbuje go w wolnych chwilach. Drugi wątek to uwielbienie piosenkarki Urszuli Sipińskiej. No i to słynne po wsze czasy powiedzonko: „Kura ma pióra!”

Na uwagę zasługuje studium Borszewicza na temat gotowania ziemniaków. Po prostu, ten człowiek miał talent. „Miał”, gdyż zmarł w zeszłym roku i już niczego więcej, niestety, nie napisze. Nie będzie po „Pomrokach” jego kolejnej, znakomitej powieści.

                                                                                              Jacek Potocki

Jarosław Borszewicz. „Pomroki”. Wyd. „Iskry”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 192, listopad 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Skuteczna praca nad angielskim
 2. SALON PRASOWY IMR

  Śniadanie diabetyka
 3. JEST PROBLEM:

  Młodzi ludzie nie garną się do pracy
 4. ARTYSTYCZNE PEREGRYNACJE

  Z Wenecji do Bogoty
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ostatnia powieść Borszewicza
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Szyfr międzypokoleniowy
 7. ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

  Czy choroba ma płeć?
 8. E-COMMERCE

  Bezpieczeństwo wirtualnych portfeli
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Język w obrazkach
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Dzień Niepodległości
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Chiny: ciemna strona rozwoju
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pasje Polańskiego
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Żelazna Dama Ameryki
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Kiełbie we łbie
 15. WIATR OD MORZA

  Elbląska restauracja czyli degrengolada
 16. ISLAM A SPRAWA POLSKA

  Dziś Chrystus ma twarz uchodźcy
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polska: demony przeszłości