Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

6 października 2017

Zgasła gwiazda

Jest to opowieść o życiu i karierze artystycznej piosenkarza światowego formatu, George’a Michaela.

Ten brytyjski artysta greckiego, a właściwie cypryjskiego, pochodzenia założył wraz z Andrew Ridgeleyem jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia „Wham”.

Autor wypisuje peany na cześć piosenkarza i zespołu, chociaż trudno jest powiedzieć po latach, czy „Wham” był wówczas najpopularniejszym zespołem muzycznym na świecie. Na Wyspach Brytyjskich był to rzeczywiście popularny zespół, należący do czołówki muzycznej, ale czy był „naj…”? W świecie wówczas dominowała muzyka amerykańska, co wiele osób do dzisiaj pamięta. Po czterech latach sukcesów „Wham” się rozpadł, a George Michael występował solo lub w innych, nierzadko dość przygodnych, grupach muzycznych.

Stabilne dzieciństwo i dążenie do sławy wyznaczały drogę życiową Michaela. Autor przedstawia jego drogę do upragnionej sławy: był utalentowany i pracowity i osiągnął swoje. Szczegółowe omówienie kompozycji, tekstów i wyglądu artysty na spektaklach. Znajomości w środowisku muzycznym i nie tylko muzycznym. Bezinteresowna działalność charytatywna.

Wokół George’a Michaela przewijał się stale wątek jego seksualności. Autor porusza ten wątek, przedstawia męskich partnerów artysty, jego zaangażowanie uczuciowe. Warto pamiętać, że już w latach osiemdziesiątych XX w. nie był to wątek karygodny, ale Jovanovic w kilku miejscach pisze, że George’a w wiele dość wstydliwych spraw po prostu wrobiono; cytuje wypowiedzi artysty, potwierdzające tę tezę. Wydaje się natomiast karygodne to, że ten bardzo twórczy piosenkarz i kompozytor często pił wręcz na umór, brał narkotyki i nadużywał lekarstw.

Miał kilka wypadków drogowych. Jako osoba publiczna był niechlubnym bohaterem skandali i obiektem rozważań światowej prasy brukowej. Za takie prowadzenie się zapłacił. Po jednym takim balu rankiem w dniu 25 grudnia 2016 roku po prostu nie obudził się. Serce nie wytrzymało. Interesujące, że wielu artystów dużego formatu ostatnio zaćpało się na śmierć. Nie mogli sobie poradzić ze sławą. George najwyraźniej też.

Doskonale studium, choć nie zawsze wystarczająco obiektywne. Autor stale usiłuje znaleźć jakieś usprawiedliwienie dla prowadzenia się George’a Michaela.

                                                                                              Jacek Potocki

Rob Jovanovic.  „George Michael”. Tłum. Małgorzata Maruszkin.  Wydawnictwo „Wielka Litera”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 191, październik 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Jedziemy na konferencję
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Układ Warszawski Dyktatorów
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Więzi transatlantyckie
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Referenda: to jeszcze nie koniec
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Ukrywana tajemnica narodowa
 6. WYCZYTYWACZ

  Poszukiwanie noblisty
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zgasła gwiazda
 8. WIATR OD MORZA

  Fiut polski
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Legiony uciekają z Brytanii
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Umysł przewiewny
 11. LEKCJA HISTORII

  11 listopada
 12. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Dyktator, partia, społeczeństwo, "patrioci"