Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

1 października 2017

Legiony uciekają z Brytanii

Jest to kolejna powieść z cyklu „Orły Imperium”, z tymi samymi głównymi bohaterami: prefektem Katonem i centurionem Macro.

Akcja również toczy się w podbitej przez Rzymian Brytanii po śmierci gubernatora tej nowej prowincji, Ostoriusza. Rolę przywódczą w kolejnej rebelii tubylców przeciwko najeźdźcom rzymskim pełnią druidowie czyli kapłani celtyccy.

Autor przypomina treść pierwszej powieści, zwłaszcza tło historyczne i polityczne toczących się wydarzeń oraz opisywane wcześniej losy głównych bohaterów.  I ponownie w powieści niemało miejsca zajmuje ślepa ambicja, kolejnego dowódcy, legata-arystokraty, tym razem Kwintatusa, który nie waha się dla spektakularnego, choć bardzo niepewnego, zwycięstwa nad tubylcami, posłać na śmierć tysiące rzymskich żołnierzy oraz wydać rozkaz wymordowania całych wiosek Brytów.

Autorowi udaje się wprowadzić do powieści wątek psychologiczny na temat przewagi ślepej ambicji nad zdrowym rozsądkiem. Zaślepienie i zarozumiałość oraz lekceważenie doświadczenia podległych sobie dowódców to pewny element klęski Kwintatusa. Zresztą, w powieści wraca wątek intryg politycznych: stary cesarz Klaudiusz niemal już dogorywa w Rzymie, więc sojusznicy poszczególnych pretendentów do sukcesji montują dla nich stronnictwa. Prefekt Katon zadziwia Kwintatusa deklaracją o swej obojętności politycznej i niechęci przystąpienia do stronnictwa, w którym jest legat. W legionach nadal działają szpiedzy owych stronnictw.

Wątki wojskowe nadal są mocną stroną powieści: strategia i taktyka legionów rzymskich w walce z tubylcami, którzy odnoszą coraz większe sukcesy w bitwach oraz w potyczkach o charakterze partyzanckim. Rzymianom coraz trudniej stosować niezawodną do tej pory metodę „divide et impera” czyli „dziel i rządź”, gdyż tubylcy dążą do jedności; owocem tego jest rejterada legionistów, którzy mają coraz słabszą motywację do walki z plemionami zamieszkującymi Wyspy.

Czytelnik jest świadkiem zniszczenia rzymskiej floty przez sztorm. Jak teraz uciec śmierci z rąk tubylców, zwłaszcza, że zbliża się zima, a wtedy niezawodnym sojusznikiem Brytów stanie się głód? Jednocześnie, Brytowie organizują coraz więcej skutecznych zasadzek na legiony rzymskie.

Z Rzymu nadchodzą nienajlepsze wieści: ukochana żona Katona, Julia zmarła po porodzie, choć jego mały synek Lucjusz, czuje się dobrze. Katon bardzo przeżył tę tragiczną wiadomość.

Macro i Katon wspólnie dotarli na kontynent.

Jest to powieść o historii oraz o męskiej przyjaźni, która ratuje życie. I właśnie ten wątek przyjaźni napawa czytelnika optymizmem.

                                                                                              Jacek Potocki

Simon Scarrow.”Brytania” z cyklu „Orły Imperium”. Tłum. Tomasz Szlagor. Wyd.”Książnica”. Wrocław 2017

W wydaniu nr 191, październik 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Jedziemy na konferencję
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Układ Warszawski Dyktatorów
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Więzi transatlantyckie
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Referenda: to jeszcze nie koniec
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Ukrywana tajemnica narodowa
 6. WYCZYTYWACZ

  Poszukiwanie noblisty
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zgasła gwiazda
 8. WIATR OD MORZA

  Fiut polski
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Legiony uciekają z Brytanii
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Umysł przewiewny
 11. LEKCJA HISTORII

  11 listopada
 12. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Dyktator, partia, społeczeństwo, "patrioci"