Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

18 sierpień 2017

Niemcy w Chile

Jest to powieść o Chilijczykach: o tych rodzimych i o tych, którzy przybyli w różnych okresach z Niemiec.

Ci ostatni przybyli do Chile przed wiekami, a nowa fala o proweniencji nazistowskiej dotarła po klęsce Hitlera. Po prostu dostali fałszywe paszporty (w powieści mówi się o paszporcie rumuńskim, choć już po wojnie krążyły powszechnie wieści, że byli naziści otrzymywali głównie paszporty Stolicy Apostolskiej), dzięki którym wydostali się z Niemiec i uratowali skórę. Inaczej by zostali zmasakrowani przez zwycięskich Rosjan.

Akcja powieści kręci się wokół niemieckiej szkoły w miejscowości Temuco na południu Chile, założonej przez potomków emigrantów z Niemiec. Nierzadko akcja wybiega do przodu. Powieść składa się z porozrzucanych bez zachowania chronologii incydentów, przedstawia poszczególnych członków rodziny Kunzów-Kienzlerów: wynalazców, naukowców.

Czytelnik otrzymuje informację, że szkoła w Temuco jest solidnie finansowana przez rząd Republiki Federalnej Niemiec. Pozwala to na prowadzenie badań naukowych nad nowymi odmianami roślin, odpornych na żarłoczne chrząszcze, zwłaszcza chodzi o odmianę Księżniczka. Są też podróże bohaterów powieści w kosmos, jest polityka, a główna bohaterka, Sylvana Kunz-Kienzler nawet kandyduje w 2036 roku na funkcję prezydenta państwa, choć bez powodzenia.

I są tytułowe chrząszcze, przy różnych okazjach i w różnych sytuacjach. O jednym z nich dowiadujemy się, że wyginął w wyniku obsiewania chilijskich pól wyżej wymienionymi nasionami Księżniczka, wyhodowanymi przez starego Kunza. A chilijscy Niemcy wyjeżdżają na studia do swej ojczyzny, zdobywają kolejne stopnie naukowe i wracają do Chile, gdzie mają już wypracowaną pozycję.

Wreszcie, nurtująca tajemnica szkolnej piwnicy. Autor pisze o dokonywanych tam zbrodniach… Co tam było? Wiadomo, że piwnica była specjalnie pilnowana, by nikt tam nie wchodził, ale co tam było? Wiadomo też, że w piwnicy żyła kolonia termitów.

Czy tam była sala tortur, w której niemiecki zarząd szkoły dręczył niepokornych, a dla zatarcia śladów przebudował ją w olimpijski basen? A „chrząszcze na wyginięciu” to może schodzące z tego świata zastępy Kunzów-Kienzlerów i ich pomagierów o proweniencji nazistowskiej? Wielkie pole popisu dla wyobraźni czytelnika.

Znakomita proza, nic więc dziwnego, że Chilijskie Stowarzyszenie Krytyków Sztuki uznało tę książkę za najlepszą  powieść 2016 roku.

                                                                                              Jacek Potocki

Diego Vargas Gaete. „Chrząszcze na wyginięciu”. Tłum.  Magdalena Antosz. Wydawnictwo „Czytelnik”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 189, sierpień 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. LEKTURY DECYDENTA

    Wódz Naczelny w I RP
  2. WIATR OD MORZA

    Skopana solidarność narodowa
  3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Generał
  4. LEKTURY DECYDENTA

    Śmierć tyrana
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Niemcy w Chile
  6. LEKTURY DECYDENTA

    Karabinem i piórem
  7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Nie przeszli!
  8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Filar światowej literatury
  9. POZIOM ROZWOJU POLSKI

    Kilkaset lat pościgu
  10. LEKTURY DECYDENTA

    "Krawężnik" odsłania
  11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Otwartość odświętna i selektywna
  12. SILVER TSUNAMI

    Nadzieja dla Europy
  13. DECYDENT POLIGLOTA

    High level English
  14. WIATR OD MORZA

    Cuda wianki...
  15. GARBATY LOS MACHIAVELLEGO

    "Książę" to wszystko wiedział
  16. POLSKA ANARCHIA

    Warchoły i fanatycy
  17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Polska w 2017 roku
  18. SŁUŻBA ZDROWIA

    Pacjenci w kleszczach kolejek
  19. LEKTURY DECYDENTA

    Czas PRL minął