Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

10 lipiec 2017

Susza przed burzą

Wybuch nowoczesnego mercedesa klasy S w centrum Warszawy w upalny, pachnący suszą, letni dzień. To chyba stąd ten tytuł „Zapach suszy”.

Był to zamach, w którym zginęła… Ale po co uprzedzać fakty? Czytelnik powinien sam prześledzić akcję powieści, by wydać odpowiedni osąd. A kto zginął w zamachu, dowie się na końcu książki. Autor przyjął dość interesującą konstrukcję retrospektywną akcji powieści.

Handel żywym towarem, czyli dziewczętami ze zrujnowanej Ukrainy, opanowany przez kozacze gangi Donieckiej Republiki Ludowej, dostarczające panienki do domów publicznych w Polsce i dalej na Zachód.

Zasadniczą postacią powieści jest tykowata prokurator Agnieszka Ossowska, odwołana w trybie pilnym z delegacji do nie-państwa Kosowo, gdzie zbyt gorliwie tropiła baronów narkotykowych z dawnej Wyzwoleńczej Armii Kosowa, ewidentnie powiązanych ciemnymi interesami z grubymi rybami w krajach interweniujących na Bałkanach. W nagrodę „za dobre zachowanie i postępy w nauce” prokurator Ossowska zostaje po powrocie oddelegowana z Warszawy do prokuratury we Włocławku, co jest dość powszechną dzisiaj praktyką „upupiania” niewygodnych prawników.

Jednym z głównych bohaterów powieści jest Witold Rudzki, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, związany erotycznie z dziwną, wpływową niewiastą, której wielostronną przestępczą działalność „kryje”. Jest ona właścicielką dość dziwnej kliniki odmładzającej; można się domyślić, że owa klinika zajmuje się nielegalnymi przeszczepami organów. Stąd pojawia się w powieści wątek sprowadzania ciężarnych kobiet ze Wschodu. Można się też domyślić, co się stanie z narodzonymi dziećmi.

Popularny dzisiaj w mediach wątek pedofilii, uprawianej w swoim czasie w katolickim sierocińcu przez kandydata na kardynała nakazuje zastanowić się, jak wielki wpływ na kształtowanie się charakteru człowieka mają doznania z dzieciństwa. Bo pewne wydarzenie z dzieciństwa wynaturzyło charakter wyrachowanej i zepsutej do szpiku kości, pani Karoliny van der Oord.

No i inny, popularny dzisiaj wątek teczek SB, który pozwala zwierzchnikowi szantażować panią prokurator Ossowską i nią manipulować dlatego, że jej matka w swoim czasie była TW.

Wielowątkowa powieść sensacyjna o ciemnych powiązaniach skorumpowanej góry z przestępczymi dołami o międzynarodowym zasięgu.

Niecierpliwie czekam na pozostałe części „Suszy”.

                                                                                       Jacek Potocki

Tomasz Sekielski „Zapach suszy. Susza I.” Wydawnictwo „Od Deski do Deski”, Warszawa 2016      

W wydaniu nr 188, lipiec 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wojny nie będzie
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Portugalia bez tajemnic
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Podstawy chińskiego
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Taśmy prawdy?
 5. A PROPOS...

  ...pewnej uroczystości w Nicei
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Autopokuta komika
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Bez przesady
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Człowiek godny podziwu
 9. DECYDENT SNOBUJĄCY

  PiSOrlen
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Susza przed burzą
 11. A PROPOS...

  ...noclegu Trumpa przy Centralnym
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Turysta rozumiejący
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Monika nie tylko o zmianie
 14. WIATR OD MORZA

  Szwecjo, Hej!
 15. BARBARZYŃCY U GRANIC

  Krawiec jako decydent
 16. QUO VADIS POLONIAE?

  Polskie cierpiętnictwo
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zamknięcie i pozorne otwarcie
 18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  PiS szuka pomocy i ma wizje