Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

1 czerwiec 2017

Zdrada, zemsta i śmierć

Akcja tej powieści toczy się w małym żydowskim moszawie czyli w spółdzielni rolniczej w Palestynie, w czasach mandatu brytyjskiego.

Codzienne, zwykłe problemy ludzi, głównie rolników, problemy bardzo dokładnie przedstawione przez autora, przemieszane czasowo, bez sztywnego zachowania chronologii. Stąd czytelnik jedynie domyśla się wielu elementów, gdyż w momencie ich wystąpienia, jeszcze nie bardzo dokładnie wiadomo, o co chodzi. Dlaczego ktoś kogoś zabija, dlaczego potem on zostaje zabity, Shalev wyjaśnia to wprawdzie dość precyzyjnie, ale znacznie potem.

Życie w małżeństwie, zdrada kobiety i wymyślna zemsta męża na kochanku oraz na owocu tej występnej miłości, na małej dziewczynce. Ale nic nie jest za darmo: egzekutora zemsty też dosięga czyjaś ręka, choć przypadkowo, a sprawców tej zbrodni zabija z kolei wnuk ofiary, czyli Ze’ewa Taworiego, który wcześniej stał się nieczułym zbrodniarzem i który przez całe swoje życie, pozując na silnego faceta, był po prostu złym, brutalnym człowiekiem i nienawistnikiem, a szczególnie pastwił się nad osobami najbliższymi i sąsiadami.

Inny wątek, to śmierć małego, sześcioletniego chłopca, w wyniku ukąszenia węża. Nie rozszarpują chłopca tytułowe „dwie niedźwiedzice, które wyszły z lasu”. Wstrząs, rozpada się rodzina, ojciec chłopca w poczuciu głębokiej winy, staje się żywym trupem, wyłącza się całkowicie z rodziny, ze społeczności. Jak wraca po latach do życia? Pod wpływem innego wstrząsu. Ten wątek powieści to wspaniałe studium psychologiczne, dokonane w rozmowie z pewną dziennikarką przez bohaterkę utworu, która jest nauczycielką i formalnie mężatką, ale z mężem obok.

A przy okazji, różne „smaczki” z życia małej, żydowskiej społeczności w Palestynie, stosunki w szkole, relacje między uczniami a nauczycielami, między nauczycielami a rodzicami uczniów. I atmosfera w rodzinie, bardzo ortodoksyjnej, głęboko wierzącej, stosującej na co dzień wskazania Starego Testamentu. Zresztą, Shalev tradycyjnie operuje w książce cytatami z Biblii. Są one podawane we właściwym fragmencie tekstu, stanowiąc jego doskonale uzupełnienie.

Cenny w tej powieści jest całkowity brak polityki, co w utworach o Palestynie czy Izraelu przeważnie jest dość trudne do uniknięcia.

Powieść ta przypomina, jak skomplikowane jest najzwyklejsze życie, najzwyklejszych ludzi. Zmusza do zadumy nad meandrami ludzkiej egzystencji. A ta zaduma jest bardzo potrzebna w dobie wariackiej gonitwy nie wiadomo za czym.

                                                                                              Jacek Potocki

Meir Shalev „Dwie niedźwiedzice”. Tłum. Anna Halbersztat. Wydawnictwo „Marginesy”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 187, czerwiec 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Głośne zabójstwa w PRL
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Trump w Pislandii
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Rzymianie na Wyspach Brytyjskich
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Historia nauczycielką życia
 5. I CO TERAZ?

  Francja po wyborczych rekordach
 6. PO PROSTU SZTUKA

  Dmuchawce w "Fangorówce"
 7. DECYDENT POLIGLOTA

  Do Fatimy bez tłumacza
 8. JJW DOCENIA IMR

  Skarpetki jakie są...
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Utrwalamy angielski
 10. Z KRONIKI BYWALCA

  Tajwan przy Koszykowej
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Brutalna prawda i złudzenia
 12. I CO TERAZ?

  Przegrane wygrane wybory
 13. EKONOMIŚCI NOWOCZESNYCH USŁUG

  Gdzie ich wykształcimy?
 14. Z KRONIKI BYWALCA

  Cuda z drewna
 15. WIATR OD MORZA

  Inflanty...
 16. PROFESORÓW DWÓCH

  Oxford Zbig o Harvard Zbigu
 17. 50 LAT METROPOLITAN OPERA W LINCOLN CENTER

  Nowojorska scena marzeń
 18. DECYDENT POLIGLOTA

  Włoski ekspresowo
 19. WIATR OD MORZA

  Spadkobiercy
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Umysł zamknięty
 21. LĘKI POLSKIE

  Bieżeństwo
 22. NA DZIEŃ DZIECKA

  Mali dorośli
 23. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zdrada, zemsta i śmierć
 24. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY -

  Tron i ołtarz - "dobra zmiana"