Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

19 maja 2017

Ach, ten komisarz Drwęcki...

Stolicę nawiedza fala dziwnych samobójstw: życie odbierają sobie młode dziewczyny, które przedtem dokonały zabiegu przerwania ciąży.

Bohater tej powieści kryminalnej retro, komisarz Drwęcki, dochodzi do wniosku, że do samobójstw dochodzi pod wpływem perswazji, a nawet hipnozy i szuka owego „podpowiadacza”.

Sam przechodzi przez trudny okres: zadarł z warszawskim podziemiem przestępczym, usuwając ze świata żywych groźnego stołecznego gangstera. Świat przestępczy poprzysiągł komisarzowi Drwęckiemu krwawą zemstę.

Autor wprowadza interesujący wątek historyczny: na początku 19. wieku pojawił się w Polsce Rosjanin, Władimir Iwanowicz Razguninow, który wywierał magiczny wpływ na innych oraz wychodził z założenia, że „nie ma rzeczy niemożliwych”. Miał on zresztą tytuł „osobistego carskiego magnetyzera”. Drwęcki uważa, że kluczem do rozwiązania zagadki tajemniczych samobójstw mogą być wspomnienia owego Rosjanina; policja szuka ich w warszawskich antykwariatach.

Jednocześnie Drwęcki podejrzewa, że konkretny człowiek, doprowadzający panienki do samobójstw, wywiera na nie nacisk podczas spowiedzi. Jest więc to jakiś fałszywy ksiądz, genetyczny przeciwnik aborcji. Aby go dopaść, potrzebna jest zgoda kardynała Kakowskiego.

Oczywiście, jak to w powieściach Lewandowskiego bywa, na kartach tej spotykamy nie tylko legendarnego Franciszka Fiszera, płka Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego oraz stałych bywalców „Ziemiańskiej”: Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima czy Antoniego Słonimskiego, ale i samego marszałka Józefa Piłsudskiego.

Bardzo wyraziście Lewandowski przedstawił warszawski świat przestępczy, działanie dintojry, wreszcie pojedynek komisarza Drwęckiego z bandziorem „Cyrkowcem”. Być może, niepotrzebnie włączył do powieści wątek uzbrojonego w granaty menela, który pojawił się ni stąd ni zowąd i właściwie niczego twórczego do akcji nie wniósł.

Koniec powieści też jest nieco fantastyczny. To nie komisarz chwyta przestępcę, ale ten ostatni porywa Drwęckiego, któremu na ratunek skutecznie przybywa wujaszek-weteran Hiacyntus.

Dobra rozrywka!

                                                                                              Jacek Potocki

Konrad L. Lewandowski „Magnetyzer” Wydawnictwo „Bollinari Publishing House”. Warszawa 2015

W wydaniu nr 186, maj 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. WIATR OD MORZA

  Spadkobiercy
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Dorosły świat dzieci
 3. EMAILOWI PRZESTĘPCY

  Jak się przed nimi chronić?
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Bogactwo języka angielskiego
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Unia Europejska a Polacy
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ach, ten komisarz Drwęcki...
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Błędne koło
 8. HAJOTY PRESS CLUB

  155. urodziny patronki
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Powieść o codzienności
 10. DECYDENT POLIGLOTA

  Dwa języki w jednym
 11. POLSKA BRANŻA MOTORYZACYJNA

  Eksport nie tylko do krajów UE
 12. Z KRONIKI BYWALCA

  Azerbejdżan w piastowskiej stolicy Polski
 13. W OPARACH WIZERUNKU

  Autorytet na smyczy
 14. POLSKIE KORZENIE UE

  Wiódł nas Józef Retinger
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Żelazny, upokarzający temat
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polska i świat w 2017 roku
 17. WIATR OD MORZA

  Jednostka