Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

12 kwiecień 2017

Rzymski dzień

Starożytny Rzym wszedł do historii głównie poprzez żywoty cesarzy, prześladowanie chrześcijan, zwycięskie wojny, filozofów czy prawo.

Ta książka przedstawia Rzym starożytny, wówczas najludniejsze miasto świata, na co dzień, czyli jak wtedy żyli zwykli ludzie. W klamrze jednego dnia w 115 toku naszej ery, za panowania cesarza Trajana. Od wczesnego rana do późnego wieczora. Autor przedstawia swój opis na tle stanu ówczesnego, dobrze zorganizowanego Cesarstwa Rzymskiego.

Czytelnik odwiedza domy bogaczy oraz kamienice czynszowe, w których mieszkają i ludzie zamożni, i biedacy. Kamienice nazywały się „insula”, co po łacinie znaczy również „wyspa”. Najdroższe mieszkania były na dole, biedota mieszkała w tanich pomieszczeniach na górze. Różny był w nich stopień bezpieczeństwa, zwłaszcza w razie pożaru lokatorzy górnych pięter nie zawsze zdążyli opuścić płonący budynek. Ciekawe, że nawet dzisiaj w wielu krajach mieszkania na dolnych piętrach są droższe od tych, na górnych.

Autor dokładnie opisuje strój Rzymian i Rzymianek oraz ich toaletę: w starożytnym Rzymie dużą wagę przywiązywano do pielęgnacji ciała, o elegancji Rzymianek zwykle decydowała fryzura, często bardzo wyszukana. Stąd w pracochłonnych zabiegach toaletowych wolnym Rzymianom musieli pomagać niewolnicy obojga płci.

Autor sporo miejsca poświęca problemowi niewolnictwa, które było wówczas miernikiem gospodarki państwa, majętności jednostki, a także nieodłącznym, elementem codziennego życia. Czytelnik ma okazję odwiedzić targ niewolników.

No i proza życia: określanie czasu, funkcjonowanie sklepów, urządzenie i funkcjonowanie świątyń. Autor wyjaśnia nawet problem długich starorzymskich nazwisk, zajmuje się szkołą oraz rolami społecznymi kobiet i mężczyzn, w tym złożonym problemem emancypacji społecznej i prawnej kobiet, który zmieniał się przez stulecia. Podobnie zmieniały się zwyczaje i obyczaje: Rzymianie, jako naród wojenny, mieli bardzo twarde, rygorystycznie przestrzegane zasady. Zasady te łagodniały pod wpływem pokonanych przez Rzymian narodów, a zwłaszcza pod wpływem Greków, którzy kierowali się głównie zasadą przyjemności życiowej. Tak było, np. w sferze seksu, dość otwarcie i śmiało opisanej w książce.

Starożytny Rzym to kolebka europejskiej cywilizacji, łącznie z naszą. Wiele zasad i zachowań, obowiązujących w czasach omawianych w książce, obowiązuje do dzisiaj, w mniejszym, bądź większym zakresie. Dlatego należy tę książkę, opartą na bardzo rzetelnych badaniach historycznych i archeologicznych, przeczytać.

                                                                                            Jacek Potocki

Alberto Angela „Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki”.  Tłum. Alina Pawłowska-Zampino. Wydawnictwo „Czytelnik”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 185, kwiecień 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. Z KRONIKI BYWALCA

    Maski Beaty Przedpełskiej
  2. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Dar jasnowidzenia
  3. DECYDENT POLIGLOTA

    Rumuński nie gryzie
  4. PO PROSTU SZTUKA

    Eva kusi pod ziemią
  5. LEKTURY DECYDENTA

    A jego liczba 444...
  6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Co dalej z tą Koreą?
  7. WIATR OD MORZA

    Telewizja...
  8. KOREA STRASZY, USA BOMBARDUJĄ, ROSJA OSTRZEGA

    A złoto ciągle w górę
  9. DECYDENT POLIGLOTA

    Zacznijmy od początku
  10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Rzymski dzień
  11. INVENTOR ZAPRASZA

    Polskie wynalazki w Moskwie
  12. DECYDENT POLIGLOTA

    Angielska gramatyka znakomitego Szkutnika
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Królowa - symbol
  14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Powtórka z Wołynia
  15. DECYDENT POLIGLOTA

    Język rosyjski wraca
  16. W OPARACH WIZERUNKU

    Odwracanie pojęć
  17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Błąd zaniechania
  18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    "Gwiezdne wojny" i wszystko inne
  19. WIATR OD MORZA

    Z kraju i ze świata
  20. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Prima Aprilis