Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

27 marzec 2017

Tajne łamane przez poufne

Jest to kontynuacja powieści „Ściśle tajne”, jaka niedawno została opublikowana przez to wydawnictwo, chociaż tym razem jej treścią nie są działania Amerykanów w celu przewiezienia do Argentyny oficerów hitlerowskiego wywiadu, działającego na Wschodzie.

Akcja tej powieści toczy się w latach 1945-46 wokół wysiłków funkcjonariuszy wywiadu USA w celu wywiezienia z ZSRR do Argentyny rodziny przewerbowanego przez nich pułkownika wywiadu radzieckiego Lichariewa, by ten w zamian przekazał Amerykanom nazwiska agentów radzieckich, którzy penetrują amerykański projekt atomowy Manhattan.

Na kartach tej powieści pojawiają się te same postaci, co w poprzedniej: generał Reinhard Gehlen ma już sporą autonomię, a w pewnych sprawach nawet ma głos decydujący. Przewijają się również członkowie wysokich eszelonów dowództwa USA: chcą oni się czegoś dowiedzieć o misji głównego bohatera, a ten musi zachować tajemnicę służbową, która momentami staje się tajemnicą państwową. Drobne sprzeczki, urażone ambicyjki i rola znajomości w demokratycznej armii amerykańskiej. Na marginesie akcji tej sensacyjnej powieści pojawiają się uwagi na temat właśnie tworzonego wywiadu USA i nieprzychylnego stosunku do tego embriona ze strony FBI i Armii USA.

Akcja powieści opiera się na prawie nieustannym dialogu, pełnym aluzji, niedomówień, kolokwializmów. Dla dokładnego śledzenia akcji czytelnik musi bardzo uważnie czytać te dialogi. Uzupełniającym akcję powieści polonikiem, jest 27-letni Maksymilian Ostrowski, polski lotnik, kapitan lotnictwa z RAF-u, który po wojnie wylądował w amerykańskiej kompanii wartowniczej w Niemczech. Włącza się do akcji, ratując oficerów amerykańskich przed zgarotowaniem przez radzieckich agentów w Pullach, gdzie potem zostanie ulokowana centrala niemieckiego wywiadu, czyli BND. Pojawia się również agentka gen. Gehlena w ZSRR o kryptonimie „Siedem-K”, która pomaga w wywiezieniu rodziny płka Lichariewa z ZSRR. I tu autorzy pozwolili sobie na pewną dowolność tworząc wątek, że ta agentka była również agentką Mossadu. Akcja powieści toczy się w latach 1945-46, a Mossad powstał dopiero w 1948 roku.

Przy okazji autorzy zaczepiają o zbrodnię katyńską wyjaśniając, dlaczego nie zaliczono jej do aktów ludobójstwa na procesie norymberskim, przy zupełnym milczeniu w tej sprawie tak aktywnych na procesie Amerykanów i Anglików.

Co ciekawe, w celu ułatwienia poruszania się przewożonej do Argentyny rodzinie oficera radzieckiego wywiadu, Amerykanie zdobywają dla niej bez trudu paszporty Stolicy Apostolskiej.

Interesująca książka.

Jacek Potocki

W.E.B. Griffin, William E. Butterworth IV „ Opcja zabójstwa”. Tajne operacje tom 2. Tłum. Maciej Szymański. Dom Wydawniczy „Rebis”. Poznań 2016.

W wydaniu nr 184, marzec 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Tajne łamane przez poufne
  2. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Asystenci Naczelnika
  3. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Naczelnik w Londynie
  4. KATASTROFA SMOLEŃSKA

    Niemiecki punkt widzenia
  5. DECYDENT POLIGLOTA

    Bez angielskiego w firmie ani rusz
  6. A PROPOS...

    ..."tamy" dla populistów Wildersa
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Co nas drąży?
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Prawda o Kraju Warty
  9. DEMOKRACJA LIBERALNA

    Nowe logo światowej kontroli zarządczej
  10. PSA PRZEJĄŁ OPLA

    Polska może zyskać
  11. DECYDENT POLIGLOTA

    Biznes z Rosją
  12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Fiński żongler w Kraju-Raju
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Innowacyjna firma z wizją
  14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Ministerstwo Dewastacji Środowiska
  15. WIATR OD MORZA

    Proszę wstać! Sąd idzie...
  16. W OPARACH WIZERUNKU

    Bigos w rankingach i hierarchiach
  17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Teraz oni
  18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Była pięknym motylem...