Established 1999

BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE

4 czerwiec 2009

Nowy pomiar świata

Świat stoi w obliczu nowego kryzysu energetycznego. W przeciwieństwie do kryzysów naftowych lat 70-tych i 80-tych nie chodzi o cykliczne wzrosty cen, ale o długotrwały trend niedoboru zasobów, który rozwinął się po wejściu na światowe rynki energetyczne wschodzących gospodarek Chin i Indii. Zasoby ropy i gazu skoncentrowane są w rejonie Zatoki Perskiej, Azji Środkowej oraz Rosji. Europie grozi zatem ryzyko popadnięcia w zależność od politycznie niestabilnych i niedemokratycznie rządzonych krajów.

Kwestie energetyczne pokazują, jak w XXI wieku zmieniła się polityka zagraniczna. W pogoni za ropą, pieniędzmi oraz władzą wydaje się już nie być więcej miejsca dla prawa międzynarodowego i łagodnych instrumentów dyplomacji międzynarodowej. Walka o ostatnie zasoby na świecie jest ostra; zabezpieczenie krajowego zaopatrzenia energetycznego stało się dla każdego państwa kwestią twardej, realnej polityki (Realpolitik). Książka ta pokazuje, w jaki sposób kwestie kontroli pozostałych na Ziemi zasobów energetycznych oraz dostępu do globalnego rynku wpływają na równowagę sił na świecie. Stara się również odpowiedzieć na pytanie, jak powinna reagować polityka, aby rozwiązywać powstające konflikty o zasoby naturalne.


Rosja, Chiny, Unia Europejska i oczywiście Stany Zjednoczone są czterema głównymi aktorami stojącymi naprzeciw siebie w tej wielkiej grze XXI wieku. Inaczej niż podczas Wielkiej Gry (Great Game) XIX wieku, gdy Rosja i Anglia konkurowały o kontrolę nad Azją Środkową, dziś walka nie toczy się jedynie o polityczne i ekonomiczne strefy wpływów. Chodzi w niej również o zdefiniowanie reguł funkcjonowania rynku energetycznego oraz generalnie świata w przyszłości. Naprzeciw siebie stoją dwie filozofie: jedną z nich jest nowa wielka polityka siły, kultywowana przez Stany Zjednoczone ustanawiające militarny i polityczny porządek na Bliskim Wschodzie oraz przez Rosję i Chiny, których państwowe koncerny energetyczne prowadzą ekspansywną politykę w Afryce i Azji Środkowej.


Drugą filozofią jest prowadzenie takiego rodzaju polityki, która, aby złagodzić konflikty o zasoby, koncentruje się na ochronie klimatu, oszczędzaniu energii, wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii oraz współpracy międzynarodowej.


Rosja odgrywa kluczową rolę w przyszłym zaopatrzeniu energetycznym Europy i Azji. W Chinach i Indiach polityka energetyczna i zagraniczna również są ze sobą ściśle powiązane. Unia Europejska jest największą potęgą gospodarczą świata, nie prowadzi jednak żadnej samodzielnej i niezależnej polityki energetycznej, a bez niej nie może być mowy o przekonującej europejskiej wspólnej polityce zagranicznej.


Poszukiwania ostatnich źródeł ropy i gazu na Ziemi stworzyły poważne zagrożenie dla demokracji oraz środowiska naturalnego. Nienaruszone do tej pory środowisko Arktyki, mórz i oceanów świata, lasów tropikalnych oraz północnych zaczyna ulegać degradacji na skutek nadmiernego wykorzystywania surowców naturalnych tych regionów. Powstają przy tym trujące odpady, które zagrażają lokalnym gatunkom roślin i zwierząt, a tym samym również lokalnemu rolnictwu oraz hodowli.


Kiedy rządzi ropa naftowa, przeważnie nie liczy się lokalna demokracja i prawo własności.


Jeśli rzeczywiście epoka paliw kopalnych ma się ku końcowi, powstaje pytanie: co dalej? Pierwsza strategia opiera się na zwiększeniu wykorzystania energii atomowej, druga to ambitna polityka klimatyczna, która koncentruje się na oszczędności energetycznej oraz wykorzystaniu technologii odnawialnych źródeł energii.


Ludzkość stoi przed alternatywą: albo pokojowa przyszłość energetyczna, albo zaostrzenie konfliktów o zasoby.


Każdy obywatel Ziemi, który potrafi myśleć perspektywicznie i globalnie, a któremu nie jest obojętny los naszej planety powinien natychmiast przeczytać tę książkę:


 


„Bezpieczeństwo energetyczne. Nowy pomiar świata”, Sascha Muller-Kraenner, Wydawnictwo: Z naszej strony, Szczecin 2009

W wydaniu 91, czerwiec 2009 również

  1. IMR ADVERTISING BY PR

    Kamillowa konferencja
  2. WALKA Z WIRUSEM HPV

    Diagnoza nie jest wyrokiem
  3. BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE

    Nowy pomiar świata
  4. SZTUKA MANIPULACJI

    Mefisto
  5. KONFERENCJA W BCC

    20 lat lobbingu w Polsce
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    O skuteczności reklamy