Established 1999

AUGUSTOWSKIE DYLEMATY

15 października 2014

Goło, ale niekoniecznie wesoło - 15.10

Rzecz będzie nie o goliźnie jako takiej, chociaż ona jest tu podmiotem, tylko o sytuacji powstałej wokół słynnego nie tylko w kraju półwyspu Goła Zośka nad Jeziorem Rospuda w Augustowie – pisze Barbara Gałczyńska.

Wcześniej już, na łamach Decydenta, publikowałam artykuł na temat pomnikomanii wyeksponowanej do kuriozalnych rozmiarów i chyba nic się nie zmieniło, bo wyrastają wciąż nowe obeliski, po to także, by kolejni włodarze mogli zostawić po sobie jakiś namacalny ślad na ziemi i w wielu sytuacjach, niestety, stanowią jedyny ślad po kadencji.


Nie jestem przeciwniczką pomników, ponieważ są symbolem naszej krwawej historii, ale wypadałoby zachować jakiś zdrowy rozsądek i równowagę w tej mierze. Może wreszcie warto wzorem naszych demokratycznych sąsiadów stawiać pomniki mniej pompatyczne i takie, które mogą budzić zaciekawienie, mieć rangę legendy wpisanej także w dzieje, wpływać na atrakcyjność miejsc i przyciągać turystów.


Takim projektem ma być prawie już ukończona słynna Goła Zośka dłuta augustowianina, artysty po Wydziale Rzeźby Warszawskiej ASP, Waldemara Dziekońskiego. Posąg o wadze ponad tony, wykuwany z 3,5-tonowej bryły piaskowca świętokrzyskiego, ma obrazować postać siedzącej w nagości Zośki na wodzie, przy półwyspie jej imienia.


Czytelników zaciekawionych dwustuletnią legendą odsyłam do linków, bowiem kilka jest opowieści, ale w żadnej z nich Zośka nie jest upiorem i straszyć turystów ani tubylców nie zamierza. W związku z powyższym projektem w Augustowie zawiązał się Społeczny Komitet Posadowienia Posągu i jest to przykład inicjatywy całkiem oddolnej, grupy zapaleńców, którzy chcą coś zrobić dla miasta niezależnie od trendów, sporów partyjnych i różnych lobbowych przepychanek.


Lokalny samorząd podjął się sfinansowania całego operatu wodno-prawnego i chwała mu za to. Oby tylko skutecznie. Społeczeństwo zaś, w tym grupa ludzi związana w różny sposób ze sztuką, kulturą, turystyką, próbuje zebrać finanse na i tak bardzo skromne honorarium autora rzeźby oraz jej konserwację.


W tym miejscu, wielki ukłon i prośba do Miłośników Ziemi Augustowskiej i tych, dla których spływy kajakowe rzeką Rospudą są czymś więcej niż aktywnym wypoczynkiem. Miejsc o szczególnych walorach krajobrazowych mamy wiele i do takich należy zdecydowanie półwysep Goła Zośka, wysunięty w zieloną przestrzeń Jeziora Rospuda. Liczy się każdy grosz, a wszystkie dowolne wpłaty są z tytułu darowizny na owy Społeczny Komitet (nr konta na Facebooku). Bardzo proszę także o wspomnieniowe refleksje związane z tym miejscem na portalu Facebooka, strona Goła Zośka.


Nasuwa się pytanie: jaki będzie los rzeźby, jeżeli nie usadowimy jej na wodzie w tej bajecznej scenerii? Będzie bardzo brzydki scenariusz, bo posąg może wyjechać gdzieś za ocean i do nie bajkowego ogrodu jakiegoś krezusa, a zostanie tylko wstyd i to wcale nie z powodu golizny-legendy zaklętej w kamieniu.


Z turystycznym pozdrowieniem dla Czytelników Decydenta


BARBARA GAŁCZYŃSKA

W wydaniu nr 155, październik 2014 ISSN 2300-6692 również

 1. CHIRURGIA PLASTYCZNA

  Gdy rozum śpi - 28.10
 2. NIE TYLKO MŁODOŚĆ

  Cudowne komórki - 28.10
 3. Z KRONIKI BYWALCA

  Dzieci uchodźcy - 23.10
 4. GALERIA SCHODY

  Anioły Tęczą Malowane - 23.10
 5. BASQUIAT, KOONS, WOOL

  Najdroższe nazwiska na rynku sztuki - 22.10
 6. AUGUSTOWSKIE DYLEMATY

  Goło, ale niekoniecznie wesoło - 15.10
 7. TP NR 43

  Franciszek otwiera III Sobór - 22.10
 8. NATURALNOŚĆ W PEŁNEJ KRASIE

  W Bieluchu nie ma już gumy guar - 13.10
 9. DEGUSTUJMY KONESERSKO

  Inwestorzy stawiają na whisky - 10.10
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Wzlot i upadek Imperium - 3.10
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajemnice towarzysza Poliszynela - 24.10
 12. EUROPEJSKIE NOWE IDEE W SOPOCIE

  Marszałek Sikorski ogranicza bankierów - 3.10
 13. IMR I GOLDEN ROSE

  Razem pięć lat - 3.10
 14. RYNEK SZTUKI

  Dobre nastroje - 3.10
 15. I CO TERAZ?

  Widzi mu się - 23.10
 16. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  To już 600 lat - 24.10
 17. WIATR OD MORZA

  Wszyscy chcą iść do nieba, ale nikt nie chce umierać – 29.10
 18. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Piątek, 31.10 – Jak doktor z doktorem
 19. W OPARACH WIZERUNKU

  Wrażenia i kreacje - 1.10
 20. NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO

  Uniwersytet Trzeciego Wieku - 1.10