Established 1999

ARTYSTYCZNE PEREGRYNACJE

21 listopad 2017

Z Wenecji do Bogoty

Listopad to ostatni miesiąc, trwającego od maja 57. Biennale Sztuki, czyli spotkania całego świata ze sztuką z… całego świata. To do Wenecji między majem a listopadem zjeżdżają prace artystów z całego świata, a i całkiem liczna rzesza ich autorów, aby zaprezentować siebie i swoje prace ludziom z branży, a więc marszandom sztuki, jej krytykom i miłośnikom, którzy ściągają do Wenecji właśnie po to oraz setkom tysięcy turystów, którzy to miasto mają w swych wakacyjnych planach… W tym roku w ramach biennale It’s LIQUID Group – jedna z licznych instytucji, działających na rynku sztuki – zorganizowała w Palazzo Ca’ Zanardi cykl prezentacji pod wspólnym tytułem ANIMA MUNDI FESTIVAL. Na ten cykl składały się trzy prezentacje RITUALS (obrzędy), CONSCIOUSNESS (świadomość) i VISIONS (wyobrażenia) – pisze Cyprian Nikodem Hypko.

Obraz wystawiony w Bogocie

Kuratorzy całego cyklu wybrali kilkudziesięciu artystów z całego świata i zaprosili ich do zaprezentowania swych prac w trzech wystawach, składających się na ten szczególny festiwal obrzędów, świadomości i wyobraźni. Była to szczególna prezentacja, a zarazem i konfrontacja tego, w jaki sposób przedstawić materialnie coś, co ma swoje źródło w krainie duchowości.

Niby sztuka jest obrazem ducha i wydawać by się mogło, że nie ma nic łatwiejszego, jak swoje duchowe wizje zmaterializować za pomocą płótna, farb i pędzla czy rylca, dłuta i gliny. Ale czy nie jest to łatwość pozorna? Nie o nią jednak chodzi, ale o wizję owej niematerialności i jej przełożenia na to, co widzialne.

W gronie zaproszonych artystów i to nie po raz  pierwszy znalazła się także Eva Chełmecka, której drogę artystyczną obserwuję od kilku lat i której poszukiwania mocno tkwią w sferze duchowości. Praca prezentowana w Wenecji (na fotografii obok) łączy ze sobą wszystkie trzy hasła festiwalu ANIMA MUNDI.

Wenecki festiwal sztuki, bo przecież można tak nazwać to, co od maja do listopada dzieje się w tym mieście, kończy się w niedzielę, 26 listopada. A 30 listopada w Bogocie (stolica Kolumbii) oddalonej od Wenecji o wiele tysięcy kilometrów zakończy się wystawa ALCHEMIA CIAŁA – OGIEŃ, POWIETRZE. WODA. ZIEMIIA… (ALCHEMIC BODY – FIRE . AIR . WATER . EARTH… ).

?

Może ktoś zapytać: co ma piernik? Otóż dla mnie ma wspólne co najmniej trzy element. Po pierwsze oba wydarzenia są poświęcone sztuce, po drugie w Wenecji przedstawia swoje wystawy tematyczne z udziałem kilkudziesięciu artystów z całego świata Its LIQUID Group (założona  w 2001 roku przez Lukę Curci,  zorganizowała ponad 150 wystaw z udziałem blisko 5.000 artystów z całego nad świata, w tym i z Polski), która jest także organizatorem wystawy w Bogocie i po trzecie – na wystawach zarówno w Wenecji, jak i w Bogocie można było oglądać prace Evy Chełmeckiej.

?Od Wenecji zacząłem ten tekst, choć z racji alfabetycznego porządku Bogota winna być pierwsza… W tym wypadku wyznacznikiem pierwszeństwa był jednak kalendarz, że o znaczeniu obu wydarzeń nie wspomnę. W każdym razie wystawa w stolicy Kolumbii, prezentacja współczesnej sztuki – jak piszą w jej programie organizatorzy – „jest sposobnością dla międzynarodowych artystów przedstawienia ich prac kuratorom wystaw i kolekcjonerom z całego świata”. No, tak… Przecież w taki sposób reklamują swoje przedsięwzięcia niemal wszystkie galerie, więc co w tym ciekawego? Otóż wspominam o wystawie w Bogocie dlatego, aby pokazać, że wokół sztuki dzieje się w świecie, że Europa i Stany nie mają monopolu na jej prezentację i wyznaczanie trendów i że artyści z Europy i ze Stanów szukają możliwości pokazania swych prac wszędzie tam, gdzie organizator da im taką możliwość.

?Najlepszym przykładem jest Eva Chełmecka, którą organizatorzy zaprosili do udziału w organizowanej w Bogocie wystawie i która z tego skwapliwie skorzystała mimo dość kłopotliwego procesu dostarczenia (sam proces wysyłki, choćby sprawa odpowiedniego opakowania i ubezpieczenia) na nią swej pracy (jak się dowiedziałem, przebrnięcie przez cło w Kolumbii wymagało wielu zabiegów i wcale niemałej kwoty boliwarów).

Wystawa ALCHEMIA CIAŁA… w intencji organizatorów obrazuje różne koncepcje przekształcania naturalnych elementów (ziemi, powietrza, wody, ognia), ale nie w sposób znany dzisiejszej nauce, ale intuicyjny (alchemiczny), którego celem jest ich oczyszczenie i poznanie, a raczej poznawanie w celu odkrycia nowych dróg kształtowania zbiorowej świadomości co do budowy naszego świata. Założeniem organizatorów jest, że tajemnicze praktyki alchemików od wieków i zawsze wywierały wpływ na artystów i ich sztukę, bo jednych i drugich zawsze fascynowało przekształcanie i odkrywanie, a celem było tworzenie nowych światów wyobraźni. Tym razem do Bogoty zaproszeni zostali artyści, którzy w swych twórczych procesach mieszania i zmiany, ciało czynią  polem artystycznego przekształcenia.

CYPRIAN NIKODEM HYPKO

****************************************************************************************************************

Dla mnie od zawsze Wenecja była miejscem magicznym, chociażby dlatego, że ja jestem stworzeniem pół-wodnym 😉 uwielbiam wodę, pływanie a szczególnie morze… Sama idea poruszania się łodzią zamiast samochodami i autobusami jest więc dla mnie wprost cudowna… Podczas Biennale to miejsce i tak pełne przepięknej, starej architektury zamienia się w dodatku w wielką ucztę sztuki współczesnej, gdzie niemal w każdym zakamarku, starej kamienicy czy pałacu odbywa się jakaś wystawa – jeśli nie w głównym nurcie Biennale to towarzysząca… W tym roku jedną z wystaw towarzyszących była wystawa indywidualną Damiena Hirsta – tak świetna i tak nieprawdopodobnie wręcz zrealizowana, że moim zdaniem przyćmiła wszystkie pawilony narodowe… Jest więc niebywałą przyjemnością nie tylko zaprezentować swoje prace w tym międzynarodowym kontekście ale też oglądać tę niesłychaną rozmaitość pomysłów i ich realizacji na najwyższym poziomie… – mówi Eva Chełmecka.

Rece 800

 

Prezentowany przeze mnie latem w Wenecji obraz Tribute to Yoga jest w rzeczy samej swego rodzaju hołdem dla jogi. Pokazuje on symbolicznie konstrukcję duchową człowieka i proces otwierania się czakramów. Za sprawą tego joga łączy sferę duchową z cielesną – efektem tego procesu jest rozwój ludzkiej świadomości. A właśnie świadomość była tematem przewodnim tej wystawy… Trzy fazy ruchu ramion przywołują skojarzenia z wielorękimi hinduistycznymi bóstwami gdyż praktyka jogi wydobywa z nas ukryte aspekty boskości…To, że doktryna wywodząca się z Dalekiego Wschodu, zdobywa coraz większą popularność na tzw. Zachodzie jest też interesującym przejawem przenikania się zbiorowej świadomości – wyjaśnia Eva Chełmecka.

Na tle obrazu

 

W wydaniu nr 192, listopad 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Skuteczna praca nad angielskim
 2. SALON PRASOWY IMR

  Śniadanie diabetyka
 3. JEST PROBLEM:

  Młodzi ludzie nie garną się do pracy
 4. ARTYSTYCZNE PEREGRYNACJE

  Z Wenecji do Bogoty
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ostatnia powieść Borszewicza
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Szyfr międzypokoleniowy
 7. ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

  Czy choroba ma płeć?
 8. E-COMMERCE

  Bezpieczeństwo wirtualnych portfeli
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Język w obrazkach
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Dzień Niepodległości
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Chiny: ciemna strona rozwoju
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pasje Polańskiego
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Żelazna Dama Ameryki
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Kiełbie we łbie
 15. WIATR OD MORZA

  Elbląska restauracja czyli degrengolada
 16. ISLAM A SPRAWA POLSKA

  Dziś Chrystus ma twarz uchodźcy
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polska: demony przeszłości