Established 1999

ANGLIK IN POLAND

17 listopada 2014

Czytając sir Richarda - 17.11

Ludziom młodym Richard Branson może kojarzyć się z najmłodszą na polskim rynku telefonią komórkową Virgin Mobile. Osobnikom starszym, osobliwie miłośnikom muzyki, z Virgin Records. Frequent fly`erom z liniami lotniczymi Virgin Atlantic… Biznesów sir Richard ma coś ze czterysta. A jego dewiza: luz, odwaga, szczęście. I o tym pisze w książce „Like a Virgin. Czego nie nauczą Cię w szkole biznesu”. I ma rację. Ponadto: rady Brytyjczyka mają mała szansę na realizację w Polsce. Zrecenzuję, dlaczego.

Richard Branson ma dzisiaj 60 lat. Pierwszy biznes założył mając 15. Było to szkolne czasopismo „Student”. Później wpadł na pomysł sprzedaży płyt (wtedy winylowych) z muzyką. Robili to wszyscy, ale w malutkim sklepiku u Bransona młodzi ludzie mogli posłuchać fragmentów płyt, zanim podjęli decyzję o zakupie. I w takim podejściu do klientów był nowatorski.


Dodajmy od razu, że Branson nigdy nie działał w pojedynkę – zawsze miał wspólnika lub kilku.


Wymyślili nazwę i logo: Virgin. I dalej już poszło. Wokół matki Virgin powstawały nowe spółki. Od sprzedaży płyt do ich nagrywania prowadziła naturalna droga. Powstała Virgin Records, a jej pierwszym klientem był Mike Oldfield z „Tubular Bells”. Można byłoby wymienić tutaj wszystkie przedsięwzięcia Bransona, ale nie tylko o nich traktuje jego książka. To przewodnik po myśleniu i zarządzaniu biznesowym. O sukcesach i porażkach oraz umiejętności wyciągania z nich wniosków i kroczenia naprzód.


Rady Bransona na skuteczny biznes prawdopodobnie są do uzyskania w wielu podobnych publikacjach. Bowiem, co sugeruje sir Richard? Jeśli nie bawi cię twój biznes, to go nie rób. Bądź innowacyjny – stwórz coś odmiennego. Bądź dumny z tego, co robisz, a uczynisz cuda, więc dbaj o ludzi, którzy dla ciebie pracują; ludzie muszą być zadowoleni z przynależności do twojej firmy. Zarządzaj ludźmi dzięki umiejętności słuchania. I najważniejsze: bądź widoczny.


Ta ostatnia rada, to cecha wyróżniająca Richarda Bransona pośród wszystkich innych biznesmenów. Branson nie siedzi za biurkiem. Pracuje leżąc w hamaku na swojej wyspie Necker, spotyka się z ludźmi, imprezuje. Uśmiech nie schodzi z jego twarzy. Tym i wiedzą oraz otwartością zjednuje wszystkich, z którymi się spotyka. Bez takiego z pozoru beztroskiego sposobu bycia i życia żaden biznes Bransonowi by się nie udał.


I teraz wyjaśnienie, dlaczego wzorów Bransona nie można zastosować w Polsce. Jesteśmy najbardziej nieufnym społeczeństwem w Europie, zamykamy się w sobie, odgradzamy płotami i alarmami. Myślimy, jak najszybciej zarobić, jak byle jak wyprodukować, sprzedać, uciec, oszukać.  Jak najbardziej ukryć nazwisko, jak najmniej informacji o sobie i swojej firmie przekazać opinii publicznej. I tak dalej, od ogółu do szczegółu.


Jednak nic nie trwa wiecznie, zachowania ewoluują, stereotypy znikają. Dlatego warto uważnie przeczytać książkę Brytyjczyka Bransona. Można z niej wyciągnąć co najmniej kilkanaście rad dla siebie i swojego przedsięwzięcia. Przecież może się tak zdarzyć, że za kilka lat zarażeni Bransonem Polacy wrócą z emigracji i w Polsce założą swoje dziewicze interesy. Nigdy nie mów nigdy.


Richard Branson, „Like a Virgin. Czego nie nauczą Cię w szkole biznesu”, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 2014.

W wydaniu nr 156, listopad 2014, ISSN 2300-6692 również

 1. POLITYCY W PORTFELU

  Cygaro Churchilla - 25.11
 2. BUDOWANIE PAŃSTWA ISLAMSKIEGO

  Najpierw terror, teraz waluta - 20.11
 3. WIATR OD MORZA

  Cuda na Warmii i Mazurach - 20.11
 4. WIEŚCI Z AUGUSTOVII

  Zajączki górą! - 18.11
 5. OBRÓT PALIWAMI PŁYNNYMI

  List ostrzegawczy ministra finansów - 17.11
 6. ANGLIK IN POLAND

  Czytając sir Richarda - 17.11
 7. AUGUSTOWSKI KOSZMAR

  Testowanie cierpliwosci - 16.11
 8. POWRACAJĄCE PIENIĄDZE

  Diabeł tkwi w szczegółach - 7.11
 9. TP NR 45

  Islam u bram - 6.11
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Polska agentka... Churchilla - 26.11
 11. UKRAIŃSKIE ZŁOTO

  Kto je wywiózł do USA? - 19.11
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dwa serca - 19.11
 13. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Piątek, 28.11 – Szpas Kaczyńskiego
 14. W OPARACH WIZERUNKU

  Oblicze i tożsamość - 3.11
 15. 100 NA RYNKU SZTUKI

  Artyści i galerzyści - 3.11
 16. I CO TERAZ?

  Powyborczy rwetes - 24.11
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co dalej z tą Rosją? - 24.11
 18. KONFERENCJA W RZYMIE

  Lobbing sportowy - 3.11