Established 1999

ALTERNATYWY

19 kwiecień 2009

Placebo...

Nie panujemy nad naszymi finansami. Ale jak można nad nimi zapanować w państwie, w którym 80 proc. sektora bankowego należy do obcego kapitału, w którym lokowany jest kapitał spekulacyjny? – dziwi się Marek J. Zalewski.



MAREK J. ZALEWSKI



Malało to, co miało rosnąć; rosło to, co miało maleć… Takimi mniej więcej słowami pierwszy minister nowego rządu określił w jednym z przedwyborczych jeszcze wystąpień dokonania odchodzącego dziś w polityczny niebyt rządu Jerzego B. Rządu najbardziej nieudolnego ze wszystkich rządów III RP. Rządu przeżartego samozadowoleniem i korupcją, amatorszczyzną i pazernością, arogancją i żądzą władzy, przeżartego tym wszystkim niczym korozją przeżarty jest dwudziestoletni wrak samochodu.


Ekipa profesora Jerzego B. – jak on sam to określił – odeszła w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Bardzo jestem ciekaw kto sporządzał listę obowiązków, które miał do wypełnienia ten nieszczęsny dla naszego kraju rząd. Nie przypominam sobie, aby Jerzy B. zapowiadał w listopadzie 1997 roku, że do obowiązków jego rządu będzie należało doprowadzenie do ponad 50. procentowego zwiększenia bezrobocia, wykopanie blisko 100. miliardowej dziury w budżecie, sprowadzenie tempa wzrostu gospodarczego do niewiele przekraczającego ZERO w skali roku, podwojenie zadłużenia zagranicznego państwa, wywołanie dziesiątków afer korupcyjnych, wyrzucenie w błoto setek miliardów podatkowych złotówek w ramach realizacji programu TKM (jak określił wyczyny ekipy AWS-UW Jarosław Kaczyński)… Tego, jak już wspomniałem sobie nie przypominam, ale jeżeli to było celem owej ekipy to trzeba przyznać, że chłopaki spisali się na medal…


W każdym razie pasztecik, który z takim “znawstwem” przygotowała ta udana gromadka może okazać się nie tylko dla nowego rządu, ale dla nas wszystkich daniem mocno niestrawnym. Natomiast kleiki przygotowywane w kuchni nowego rządu zgodnie z jadłospisem profesora Belki wcale nie muszą ogólnego stanu zdrowia polskiej gospodarki poprawić.


Proponowane dania są bowiem rodzajem placebo. A takie lekarstwo może pomóc tylko wtedy, gdy jesteśmy przekonani o jego skuteczności, a nade wszystko – w sytuacji, gdy powątpiewamy w nią – pozostaje obojętne dla organizmu. To, co szykuje naszej gospodarce nowy minister finansów nie spełnia ani jednego, ani drugiego z tych warunków.


Cóż bowiem nam się proponuje? Ano wzrost fiskalizmu państwa, bo do tego po prawdzie sprowadzają się propozycje prof. Belki. Chyba nie tędy droga, Panie profesorze. To nie przywróci nam bowiem kontroli nad gospodarką finansową państwa. A bez niej nie uda nam się wyprowadzić gospodarki z kryzysowych zakrętów na prostą wznoszącą rozwoju.


Od pewnego czasu nie panujemy nad naszymi finansami. Ale jak można nad nimi zapanować w państwie, w którym 80 proc. sektora bankowego należy do obcego kapitału, w którym bez ograniczeń lokowany jest obcy kapitał spekulacyjny, którego pomyślności broni na dodatek szef banku centralnego, utrzymując na absurdalnym poziomie stopy procentowe? Inaczej być po prostu nie może. I dopóki ten stan rzeczy nie ulegnie zmianie, dopóty silna złotówka będzie nam ciążyła niczym koło młyńskie u szyi.


Co zatem należy zrobić, aby przerwać chocholi taniec kolejnego profesora, pana Leszka Balcerowicza, który – jak się wydaje – został postawiony na czele NBP tylko po to, aby bronić wysokich stóp procentowych, przynoszących krociowe zyski kapitałowi spekulacyjnemu i wszystkim tym, którzy kupują niezwykle wysoko oprocentowane papiery wartościowe skarbu państwa? Proponuję, aby rząd Leszka Millera zrobił to, co Francois Mitterrand, po wygranych w maju 1981 roku wyborach prezydenckich we Francji. Otóż uznał on za najważniejsze odzyskanie kontroli nad polityką finansową państwa. Aby osiągnąć cel zdecydował o nacjonalizacji banków. Zaraz je potem sprywatyzowano, ale cel został osiągnięty. Zróbmy to samo u nas – znacjonalizujmy sektor bankowy! A po niezbędnym dla uporządkowania spraw czasie przystąpmy ponownie do ich prywatyzacji, ale tym razem rzetelnej, opartej nie na układach korupcyjnych a rynkowych.


Że tak nie wypada? Co powie zagranica? Że wezmą nas na języki? Że – nie daj Panie Boże – obrażą się na nas zagraniczni inwestorzy i sobie pojadą tam skąd przyjechali? Należy to mieć w “wielkim poważaniu” czyli w nosie. Nie ma obawy, że się obrażą. Nie ma też obawy, że wyjadą, bo niby dokąd? Gdzie uda im się robić tak lukratywne interesy, jak nie u nas? A kubeł zimnej wody przyda się na głowy spekulantów. Dla nich będzie to najlepsze ostrzeżenie. A ci, którzy zainwestowali w grunty i w fabryki nie wyjadą, bo za dużo mają do stracenia.


Musimy wreszcie zacząć szanować samych siebie. Rząd musi dać wszystkim obywatelom silny sygnał, że przede wszystkim liczy się interes nas wszystkich i naszego kraju. A nie jest wcale naszym interesem – jak od lat rządzący starają się nam wmówić – dbanie o pomyślność zagranicznych inwestorów. Przestańmy się wreszcie łasić przed każdym, kto ma w walizce byle kilka milionów wymienialnych środków płatniczych. Nie możemy wiecznie merdać ogonem i ustawiać wszystko pod kątem mitycznego wręcz zagranicznego kapitału. W ciągu dekady zachodnie inwestycje ledwo przekroczyły 50 mld dolarów, co stanowi kwotę nieco tylko większą od tej, którą w tym samym czasie zostawili u nas zagraniczni turyści. To znaczy, że biorąc pod uwagę naszą mocarstwowość w turystyce kwota inwestycji zagranicznych jest po prostu śmiechu warta. Kiedy nadejdzie taki czas, w którym zdamy sobie wreszcie sprawę z tego, że jeżeli sami nie zadbamy o nasze interesy, to z całą pewnością nie zadba o nie nikt inny. Aby jednak tak się stało miejsce wspomnianego PLACEBO winny zastąpić decyzje, które odbudują zaufanie rządzonych do rządzących.



Marek J. Zalewski

W wydaniu 27, listopad 2001 również

  1. ALTERNATYWY

    Placebo...
  2. PROMOCJA PO SZKOCKU

    Dbanie o inwestora
  3. WĘGIEL BRUNATNY

    Lobby konieczne
  4. PROMOCJA PO IRLANDZKU

    Oko państwa
  5. ZNAKI TOWAROWE

    Jan III Sobieski: prawdy, półprawdy i...
  6. PROGRAMY EDUKACYJNE

    Europejski Socrates
  7. RYNEK ALKOHOLI

    Strategia marki
  8. DECYZJE I ETYKA

    Zarządzanie w kryzysie
  9. SZTUKA MANIPULACJI

    Pytanie pułapka
  10. ARCHIWUM KORESPONDENTA

    Audiencja u Stalina
  11. OD REDAKTORA

    Witam i zapraszam
  12. LOBBING W SEJMIE

    Prawo nade wszystko
  13. LOBBING W SENACIE

    Priorytety wyznaczone kalendarzem
  14. POLSKA POMAGA UKRAINIE

    Trudne lekcje
  15. SEKTY RELIGIJNE

    Wyzwanie dla chrześcijaństwa
  16. PUBLIC RELATIONS

    Moja siła
  17. LOBBING BCC

    Rady dla rządu