Established 1999

15 LAT SZKOŁY LIDERÓW

26 październik 2009

Przywództwo po polsku

Założyciel Stowarzyszenia Szkoła Liderów, oksfordzki profesor Zbigniew Pełczyński na jubileusz piętnastolecia uczelni zaprosił absolwentów, studentów oraz sympatyków nauczania liderstwa. Był wśrod nich również były uczeń, a obecnie minister sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski.

Szkoła Liderów uroczyście obchodziła 15-lecie powstania. Pomysłodawca i założyciel szkoły, prof. Zbigniew Pełczyński, wykładowca Uniwersytetu w Oksfordzie, zaprosił do siedziby Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie szerokie i reprezentatywne grono byłych i obecnych studentów oraz wykładowców. Gościem był absolwent Szkoły Liderów minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.


Jubileusz był nie tylko okazją do spotkań po latach w zacnym gronie. Profesor Pełczyński przypomniał drogę liderów do urzędów i stanowisk w wolnej Polsce. Mówił o trudnych początkach, kiedy to Georges Soros nie uznał za potrzebne wesprzeć finansowo pomysłu powołania szkoły. Jednak upór pomysłodawcy utorował drogę do pieniędzy Sorosa poprzez Open Society Institute w Budapeszcie, a później do Fundacji Batorego. Profesor Pełczyński podkreślił, że głównym celem szkoły jest kreowanie modelu działacza publicznego pracującego w swoim najbliższym środowisku samorządowym, w organizacjach pozarządowych i w partiach politycznych. Przypomniał, że istniejącym do dzisiaj fundamentem Szkoły Liderów jest przekonanie o otwartości społeczeństwa obywatelskiego na różne środowiska.


Profesor Anna Giza-Poleszczuk i dr Maria Rogaczewska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego omówiły najświeższe badania dotyczące liderstwa w Polsce.


W panelu o zmianach elit przywódczych po 1989 r., prowadzonym przez red. Jana Wróbla, wzięli udział: Joanna Pommersch  z Hay Group, Krzysztof Kwiatkowski – minister sprawiedliwości, dr Olgierd Annusewicz z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Kuba Wygnański reprezentujący Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.


W drugiej części jubileuszowego seminarium debatowano o przyszłości liderstwa w Polsce oraz o tym, czy w dzisiejszych czasach Szkoła Liderów ma sens istnienia?


www.szkola-liderow.pl


 

W wydaniu 95, październik 2009 również

  1. 15 LAT SZKOŁY LIDERÓW

    Przywództwo po polsku
  2. KOMPENDIUM WIEDZY LOBBINGOWEJ

    Teoria i praktyka dla lobbystów
  3. POLKI NA DACHU AFRYKI

    Padma pomocna we wspinaczce
  4. SMAKI DECYDENTA

    Tofu na 80 sposobów
  5. TECHNOLOGIA KAMITEC

    Odpady na energię
  6. LOBBING W CENTRUM UWAGI

    Deklaracja uczestnictwa
  7. PKPP LEWIATAN

    Przedsiębiorcy do europosłów
  8. POSZUKIWANIE WARTOŚCI

    Snobowanie jako odtruwanie
  9. OD REDAKTORA

    Hazardowy lobbing
  10. SZTUKA MANIPULACJI

    Atrakcyjna oprawa